Aug
17

Plattform Arendalsuka panelsamtale – Nettradikalisering

kl. Kl. 12.30 -13.30 Sted: Langbrygga pollen, Arendal (Menneskerettighets teltet)
«Nettradikalisering – Trusselbilde, subkulturer og brorskap på det mørke nettet»

 

Del 1

I år har vi satt viktig tema på dagsorden: «Nettradikalisering – Trusselbilde, subkulturer og brorskap på det mørke nettet».

Vi inviterer til faglig panelsamtalen med fremste eksperter på tema den 17/8 kl.12.30 til 13.30 sted: Langbrygga Pollen, Arendal (Menneskerettighetsteltet)

NB! Ingen påmelding kreves – Møt opp i god tid da det er begrenset med plasser – Husk å invitere med kollegaer.

 

Følgende deltakere er vi i dialog med til panelsamtalen:

Emilie Enger Mehl (SP) Justis- og beredskapsminister (Ikke bekreftet)

Petter Nesser , Seniorforsker ved Forsvarets forskningsinstitutt (FFI)

Betydningen av internett for jihadisme i post-IS tiden

Cathrine Thorleifsson , Forsker ved C-REX – Nettradikalisering og strategier for forebyggende arbeid

Lasse Josephsen , Erfaring på ekstrem digital plattform - fra å være skribent på nettforum med nihilistisk og ekstremt tilsnitt, til å drive journalistikk om høyreekstreme

 

Tema og aktuelle spørsmål for å stille er: 

 

Radikalisering på nett er et komplisert område å forstå og forebygge. Det er vanskelig å tegne klare skiller mellom hva som handler om nysgjerrighet, grensetesting, utløp for psykologisk smerte og hva som handler om ideologisk, politisk eller religiøs overbevisning.

Jihadisme i tiden etter IS. Betydningen av internett for IS-terrorpropaganda, soloterrorisme og opprettelse av nye terrorceller?  

Hvordan bekjemper vi et hatefullt ytringsklima? Radikalisering i digital subkulturer? Offline utenforskap, skjermmediert brorskap og strategier for forebygging.

Utviklingstrekk innen høyreekstremisme? Overlapper mellom fysiske og digitale miljøer. Ekstreme digitale plattformer? Radikaliseringsprosess på internett som

går svært fort? Nynazister fra ressurssterke hjem?

Vi ser spesielt ungdom bruker sosiale medier og ulike chatteforum mer eller mindre kontinuerlig mens de er våkne, også på natta. Det å nå sårbar ungdom i kritiske faser på nett krever at en er også utenom normal arbeidstid.

Det er en krevende grenseoppgang mellom overvåking og omsorg når en skal gjøre et forsøk på å nå sårbar ungdom på nett.

 NB! For selve arrangementet trenger man ikke å melde seg på, det er bare å møte opp i god tid. 

 

 

Del 2 (Krever invitasjon - Fulltegnet)

Invitasjon er sendt ut på mail for deltakelse på Plattforms årlige båttur inkl. servering den 17/8 kl.16 til 19. (Avgang: Arendal sentrum ved Clarion Tyholmen hotel)

Bindene påmelding da vi har begrenset med plasser: 

NB! Det er begrenset med plass til båtturen så det vil være første mann til mølla prinsippet, du kan også invitere med kollegaer.